top of page
flag_header_hi.jpg

Menenjit Bayrağı

 

Menenjit topluluğu, gelişime ışık tutan etkili bir güçlü kaynağıdır, ancak diğer hastalıkların aksine, hiç bir zaman arkasında durabilecekleri, birleştirici bir sembolleri olmamıştır. Ta ki şimdiye kadar.

 

Menenjit Bayrağı, menenjit topluluğu tarafından, toplululuk için oluşturulmuştur. Menenjitin kamuoyu tarafından daha iyi anlaşılmasını ve bu hastalığa sahip olanların seslerini duyurarak potansiyellerinin tümüne ulaşabilmeleri ve ihtiyaç duydukları desteği almalarını sağlamayı amaçlamaktadır. Bayrak aynı zamanda Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) 2030(1)  yılına kadar Menenjiti yenmek için Küresel Yol Haritası vizyonunu desteklemeyi hedeflemektedir.

Menenjit mücadelesi için evrensel bir sembol

 

Menenjit Bayrağı, bu hastalıktan etkilenen üç para-atlet, CoMO üyeleri, Menenjit Araştırma Vakfı, tekstil tasarımcısı Laura Spring ve Sanofi tarafından birlikte yaratılmıştır.

 

Dünyanın dört bir yanından gelen bu kapsayıcı grup, kişisel deneyimlerinden ve menenjitle olan derin bağlarından ilham alarak bayrağın tasarımını el birliği ile şekillendirdiler. Ortaya çıkan sonuç ise, menenjite karşı devam eden mücadelenin güçlü ve canlı bir temsili olmuştur.

 

CoMO'nun katkısı hakkında daha fazla bilgi edinin

Sarı: Koru 

Sarı yarım daire, hastayı bu mücadelenin parlak ve umut dolu merkezi olarak belirlemekte ve her bir bireyin değerli olduğunu simgelemektedir.

 

Mor: Destekle

Bireyi koruyan mor üçgen ise ailelerin bu yolculukta oynadığı destekleyici rolü temsil etmektedir. Yukarı doğru işaret eden bir ok gibi, menenjite karşı olan yarıştaki hızı ve pozitifliği sembolize etmektedir.

 

Mavi: Son Ver 

Son katman ise hastalığı yenme çabasındaki kararlılık duygusunu simgeleyen mavi bir denizdir.

Meningitis Flag - co-created by three para-athletes affected by the disease, CoMO members, The Meningitis Research Foundation, textile designer Laura Spring and Sanofi
Close up of the Meningitis Flag - co-created by three para-athletes affected by the disease, CoMO members, The Meningitis Research Foundation, textile designer Laura Spring and Sanofi
Close up of the Meningitis Flag - co-created by three para-athletes affected by the disease, CoMO members, The Meningitis Research Foundation, textile designer Laura Spring and Sanofi

Mücadele etmek ne anlama geliyor

 

Hayatları menenjitten etkilenen dünyaca ünlü para-sporculardan dinleyin.

quotation.png

Menenjit olduğumda ailem en önemli şeydi... Akrabalarım, ailem ve çevrem sayesinde olumsuz şeyleri bir kenara bırakmayı ve daha olumlu düşünmeyi öğrendim. Menenjit ile mücadele etmek, bu kafa yapısından olabildiğince çabuk çıkmak ve ne olursa olsun hayal kurmak demek.” 

 
Théo Curin, Para-Yüzme

quotation.png

Spor hayatımda büyük bir rol oynuyor. Küçükken, uzuvlarını kaybetmiş diğer çocuklarla birlikte olduğum ve yeni sporlar denediğim LimbPower Games adlı bir etkinliğe katılırdım... Ve benim gibi birinin yüzdüğünü ilk kez o zaman görmüştüm. Ondan sonra yapmak istediğim şeyin bu olduğunu anladım.” 

 

Ellie Challis, Para-Yüzme

quotation.png

Desteğim ilk olarak hastanede, Yoğun Bakım Ünitesinde, donanımlı doktorlar sayesinde başladı. Daha sonra İspanya Menenjitle Mücadele Derneği'nden çok önemli bir destek daha aldım; ve sadece bana değil, yakınlarıma da manevi destek sunmak adına hemen benimle iletişime geçtiler.” 

 

Davide Morana, Para-Atletizm

Menenjit hakkında bilmeniz gerekenler

 

Menenjit, beyin ve omuriliğin iç tabakası olan meninkslerin iltihaplanmasıdır. Genellikle bir enfeksiyondan kaynaklanır.(2)

Bakteriyel menenjit ise en tehlikeli menenjit türüdür ve büyük ölçüde önlenebilir,(2) ancak son yirmi yılda kaydedilen önemli ilerlemelere rağmen, menenjit dünyanın en önemli bulaşıcı hastalıklarından biri olmaya devam etmektedir.(3)

Bu rakamlar, menenjit semptomları ve korunma yolları konusunda farkındalığı artırmaya yönelik yürüttüğümüz çalışmalarımızın önemini ortaya koymaktadır.

 

 • Dünya genelinde her yıl 2,5 milyondan fazla insan menenjitten etkilenmektedir.(4)

 • Maalesef, her 10 kişiden 1'i menenjitten dolayı hayatını kaybetmektedir.(4)

 • Menenjit hızla ilerleyerek müdahale etmek için çok az zaman bırakabilir ve 24 saat içinde ölüme yol açabilir.2.(2)

 • Hayatta kalan her 10 kişiden 2'si beyin hasarı veya uzuv kaybı gibi hayatlarını derinden etkileyen engellerle baş başa kalmaktadır.(2)

 • Menenjite bağlı ölümlerin yarısı 5 yaşın altındaki çocuklarda görülmekle birlikte, her yaştan insan bu hastalığa yakalanabilir.(1)

 

Menenjite karşı mücadeleye destek olmak için ne yapabilirsiniz?

 

 • Korunma yöntemleri hakkında doktorunuzla görüşün.

 • Semptomları tanıyın, içgüdülerinize güvenin ve tanıdığınız birinin hasta olduğundan şüpheleniyorsanız profesyonel, tıbbi tavsiye alın.

 • Dünya Menenjit Günü'ne katılın.

CoMO-group.jpg

Koru. Destekle. Son Ver.

Menenjit Bayrağını Dalgalandıralım.

Kaynakça

 1. DSÖ. 2030'a kadar menenjiti yenmek: evrensel bir yol haritası, 2021. Şuradan erişilebilir: https://www.who.int/initiatives/defeating-meningitis-by-2030 [Erişim tarihi Ocak 2024]

 2. DSÖ. Meningokoksik menenjit. Şuradan erişilebilir: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/meningococcal-meningitis [Erişim tarihi Ocak 2024]

 3. Menenjit Araştırma Vakfı ve Menenjit Kuruluşları Konfederasyonu. Menenjiti Yenmek. 2021-2025 Stratejimiz. Şuradan erişilebilir: https://www.meningitis.org/getmedia/e90224ae-ea97-47cb-88a6-2730d1606a96/Meningitis-Research-Foundation_5-year-strategy_21-25 [Erişim tarihi Ocak 2024]

 4. Dünya Sağlık Asamblesi menenjitin önlenmesi ve kontrolüne ilişkin ilk kararı onayladı. Dünya Sağlık Örgütü. https://www.who.int/news/item/13-01-2021-world-health-assembly-endorses-the-1st-ever-resolution-on-meningitis-prevention-and-control [Erişim tarihi Ocak 2024]

bottom of page